Valuvelgede märgistus, üksikasjalik selgitus

Valuvelgede plussid ja miinused

Valuvelgede hooldus

Valuvelgede märgistus, üksikasjalik selgitus

Rims data

1. Ketta laius tollides (mõnikord näidatakse seda väärtust märgistuses murdosa 6½). Laiust mõõdetakse mitte mööda velje väliskülgi, servast servani, vaid piki nn kettariiulit, millele toetuvad rehvi külgseinad. Rehvi ja velje laius peavad üksteisele rangelt vastama, et rehvidel oleks pärast velgedele paigaldamist tootja poolt määratud optimaalne kuju. Pärast ketta laiust saab soovi korral märkida randiprofiili tüübi või rattaääriku kuju. Tähistatakse tähtedega J, JJ, K, JK, B, P ja D. Tähistab ratta kuju, kus rehvi rant veljel asetseb.

2. Velje läbimõõt tollides Pange tähele, et velje läbimõõt ei ole velje välisläbimõõt servast servani, vaid nagu laius, on see velje ääriku läbimõõt, millele rehvi rand toetub.

3. Kinnitusavade arv poltide või mutrite jaoks.

4. PCD (Pitch Circle Diameter): selle ringi läbimõõt, millel kinnituspoltide augud asuvad. Paarisarvu poltide korral on see parameeter võrdne vastassuunaliste aukude keskpunktide vahelise kaugusega. Kuid paaritu arvu poltide korral on PCD-d raske olemasolevate tööriistade abil mõõta. Mõnikord nimetatakse neid mõlemaid parameetreid lihtsuse huvides sageli korraga PCD-ks (poltide arv ja ringi läbimõõt) ning ketta PCD märkimisel kirjutatakse 5/112 või 5x112.

Tuleb jälgida ketta poltide mustrit: hoolimata asjaolust, et mõned kettad – näiteks 4x98 ja 4x100 – näivad olevat vahetatavad, pole see nii. Näiliselt tühine 2-millimeetrine erinevus ringi läbimõõdus, millel kinnitusavad asuvad, mõjutab paigaldust oluliselt: ainult üks neljast kinnitusest on õigesti pingutatud ja ülejäänud on keskelt nihutatud, pannes ratta käima. välja. Probleemi saab osaliselt lahendada "ujuva koonusega" poltide kasutamisega, kuid üldiselt tuleks vältida sobimatu poldimustriga ketaste kasutamist. Nn ujuva koonusega poldid võimaldavad osaliselt kompenseerida PCD ketta ja vajalike parameetrite vahelist väikest lahknevust - selliste poltide töötav kooniline osa on valmistatud eraldi rõnga kujul, pange poldil ja liigub pingutamisel poldi pikitelje suhtes.

5. Ketta nihe ET (saksa keelest "Einpresstiefe" – taane, kompensatsioon). See parameeter võib olla ka märgistatud OFFSET ja DEPORT. Ketta nihe on kaugus ratta velje vastastasandi (mille tasapind on surutud vastu rummu) ja velje laiuse keskosa vahel. Lihtsamalt öeldes näitab see parameeter, kui palju ketast rummu suhtes nihutatakse auto kerest väljapoole või sissepoole.

ET offsetVelje nihe (ET) mõõdetakse millimeetrites. Seal on negatiivse nihkega (A) ja positiivse (C) kettad. Kui ketta keskpunkt langeb kokku ketta jaoturi külge kinnitamise tasapinnaga, on ketta nihe null (B). Meie vaadeldaval juhul on ET positiivne ja võrdne 39 mm.

Nihe on ratta üks olulisemaid näitajaid, mis mõjutab auto stabiilsust ja juhitavust. Vähendatud nihke korral suureneb "laia" vahega ratastel märkimisväärselt nii roolile mõjuv jõud kui ka rummu laagrite koormus. Suurenenud nihkega ratas nihutatakse rattakoobas sügavamale ja võib pööramisel või suurte vedrustuskäikude ajal puudutada sõiduki elemente, mis võivad kahjustada. Standardnihke väärtusest ei ole soovitatav ühes või teises suunas kõrvale kalduda rohkem kui 3-5 mm.

6. Keskmise ava läbimõõt (DIA või D), mida kasutatakse ratta tsentreerimiseks masina rummule. Kui ostetakse väiksema D väärtusega ratas, ei saa see rummule “istuda”, kui suuremaga, siis vajab see spetsiaalset tsentreerimisrõngast. Keskmise ava läbimõõt mõõdetakse millimeetrites.

Boksipeatuste veebipoes rattaid valides saate rattaid filtreerida nii neile sobiva auto margi kui ka ülaltoodud parameetrite järgi.

Valuvelgede plussid ja miinused

Valamist iseloomustab suur tugevus ja jäikus väiksema kaaluga. Pole juhus, et alumiiniumisulameid kasutatakse aktiivselt kosmosetööstuses. Valatud ketast on löögi tagajärjel üsna raske murda, kuid liiga tugevate löökidega nad siiski hakkama ei saa. Ja tagajärjed võivad olla katastroofilised – ratas läheb lihtsalt katki ja seda ei saa parandada.

Alumiinium on talvel kapriisne: jää ja reaktiivid provotseerivad selle korrosiooni ning külma ilmaga muutub sulam hapramaks ja võib tugeva löögiga lõhkeda.

Kui auto sulamist ketas puruneb, pole mõtet seda taastada. Isegi kiip või mõlk võib vajada ketta väljavahetamist. Ja sama disainiga plaadi leidmine aastaid pärast ostmist võib osutuda problemaatiliseks. Peame kogu komplekti muutma.

Valatud ratta kaal sõltub selle kujust ja konstruktsioonist. Kuid igal juhul on "valamine" märgatavalt lihtsam kui samade mõõtmetega "tembeldamine". Ja mida väiksem on ketta mass, seda väiksem on šassii koormus – löögid aukudesse ja aukudesse on vähem intensiivsed. Ebatasasel teel liigub valuvelgedega auto mugavamalt.

Pidev maastikul “valu” kasutamine ei ole aga õigustatud ja võib rattale saatuslikuks saada – ketta ja rehvide kahjustamise oht on liiga suur. Ja isegi kui ratas saab löögi, kandub see vedrustuse osadele karmimalt üle kui tembeldatud ratas.

Kuid headel teedel on sellised rattad kindlasti plussiks. Väiksema massiga ketast on kergem keerutada ja juhtida, seega on “valatud” auto dünaamilisem ja stabiilsem. Ja kui auto nõuab kiirendamiseks vähem pingutust, väheneb ka kütusekulu.

Tänu elegantsemale disainile pakuvad valuveljed pidurisüsteemi paremat jahutust, mis suurendab selle tõhusust äärmuslikes olukordades. Kuid samal ajal muudab pidurisadulate ja voolikute väiksem kaitse võõrkehade eest need samades maastikutingimustes haavatavamaks.

Tavatingimustes valatud ketas on suurepärase korrosioonikindlusega, kui selle pinnal olev värvi- ja lakikiht ei ole kahjustatud. Võib-olla võivad seda kahjustada ainult valed hoiutingimused ja elektrokeemiline korrosioon, kui ratas on pidevalt kuumenenud (intensiivse pidurdamise ajal) kokkupuutel soolapõhiste jääsulatusainetega. Üldiselt kaaluvad valuvelgede eelised siiski üles nende vähesed puudused.

Valuvelgede hooldus

Valatud rattad nõuavad erilist hoolt, sest iga kriimustus muutub märgatavaks, sest kahjustatud värvi- või lakikiht paljastab puhta alumiiniumi, mis korrodeerub kiiresti. Tulemuseks on inetud mustad laigud velgede pinnal.

Autoveljed on tavaliselt auto kõige mustem osa. Nad puutuvad pidevalt kokku väliste tööteguritega, mis mõjutavad lakikatet negatiivselt. Esiteks on need: piduritolm, teesool, kivid, liiv, liimivaik ja muud. Ketaste kaitsekatte kahjustused tekivad ka siis, kui neid pestakse automaatpesulas. Seetõttu tuleb kahjustuste minimeerimiseks nende seisundi suhtes erilist tähelepanu pöörata.

Enne valuvelgede paigaldamist autole tasub need katta värvipindadele kantava vahapreparaadiga. See kaitseb mustuse eest ja muudab edaspidise puhastamise lihtsamaks. Uued kettad, eriti kasutuse alguses, on väga vastuvõtlikud mustusele, mis tähelepanuta jätmisel koguneb ja “hammustab” värvi sisse, tekitades raskesti eemaldatava kihi. Vahatamist tuleks korrata perioodiliselt, näiteks kord kvartalis.

Parim viis valuvelgede hooldamiseks ilma nende viimistlust kahjustamata on neid sageli seebi ja veega pesta või kasutada survepesurit. Tugevalt määrdunud rataste puhastamine tugevate happepõhiste kemikaalidega ei ole parim lahendus. Samuti ei soovitata kroomitud rataste puhastamiseks kasutada kemikaale.

Hoiduge automaatsetest autopesudest – mõned kasutavad mustuse ja kinnijäänud jääkide eemaldamiseks happelisi puhastusvahendeid (enne pesu või selle ajal), teised võivad leida karmid ratta- ja rehviharjad – mõlemad kahjustavad ratta viimistlust.

Valuveljed kuumenevad kiiresti ja üsna tugevalt. Seetõttu tuleb need enne pesemist maha jahutada, kuna kuumade plaatide pesemine hävitab lakikatte. Lisaks kuivab vesi kõrgel temperatuuril palju kiiremini, jättes ketastele kontsentreeritud kemikaalide lahuseid, mis põhjustavad varasemate kahjustuste suurenemist.

Samuti ei soovitata talvel kasutada madala profiiliga valuvelgi. Esiteks kriibivad neid kergesti jää ja jäätunud lumi ning teiseks on neil väga õhuke kaitsekiht (ainult läbipaistev lakk) ja seetõttu vastuvõtlikumad talvel valitsevatele ebasoodsatele tingimustele.

Kõik meile ladustamiseks tulevad rattad pestakse automaatselt (DRESTER W550). Sel juhul kasutatakse ainult sooja vett, spetsiaalseid plastgraanuleid ja suruõhku. Ei mingeid kemikaale, vesi ringleb suletud tsüklis, mis tagab teie ketaste õrna pesemise ja keskkonnasõbraliku protsessi.

Saate tellida ka käsitsi kettapesu igal teile sobival ajal. Käsitsi pestes kasutame spetsiaalset rattapuhastusvahendit Liqui Moly Felgen-Reiniger Spezial, mis puhastab intensiivselt ja õrnalt alumiinium- ja terasrattaid. Eemaldab kergesti abrasiivse piduritolmu ja muu mustuse. Biolagunev ja happevaba. Kogu protsess ei kesta rohkem kui 10–15 minutit.

Disk wash